Terapia logopedyczna w gabinecie lub placówce to jedynie połowa sukcesu. Aby leczenie było skuteczne a rezultaty szybko widoczne, ważne są także regularne ćwiczenia  wykonywane z rodzicem w domu. W zależności od tego, z jakim problemem boryka się dziecko (wada wymowy, opóźniony rozwój mowy, nieprawidłowości w budowie anatomicznej aparatu mowy), logopeda proponuje indywidualnie dobraną terapię i ćwiczenia. Istnienie jednak grupa bezpiecznych i uniwersalnych ćwiczeń, które można wykonywać z dzieckiem w domu w formie zabawy.

Przykładowe ćwiczenia logopedyczne
Doskonale na rozwój mowy i ćwiczenie mięśni wpływają zabawy w dmuchanie:

Dmuchać można samymi ustami, przez rurkę lub słomkę. Spróbujmy podnieść lub zdmuchnąć lekkie i bezpieczne przedmioty, które z pewnością posiadamy w domu, albo wykorzystajmy do tego specjalne akcesoria logopedyczne. Najczęściej są to papierowe ścinki, styropianowe kuleczki, piórka albo niewielkie piłeczki. Tego typu ćwiczenia usprawniają działanie wielu mięśni zarówno związanych z aparatem mowy, jak też drogami oddechowymi.
Kolejne ćwiczenia, które możemy wykonać w domu, to ćwiczenia mięśni twarzy:

Pokażmy dziecku śmieszą minę i zachęćmy je do powtórzenia – będzie zachwycone! Nadymajmy policzki, zróbmy dzióbek, otwórzmy buzię jak najszerzej. Dotknijmy językiem podniebienia, zębów i wysuńmy go najdalej, jak umiemy. Taka zabawa jest prosta, atrakcyjna a na dodatek śmieszna!
Ostatnia grupa polecanych ćwiczeń to powtarzanie dźwięków:

Można je wykonać w formie zagadek. Jak robi sowa? Jaki dźwięk wydaje pociąg? Jak szczeka duży piesek, a jak malutki? Ogranicza nas tylko wyobraźnia – im więcej różnych dźwięków powtórzymy, tym lepiej. Oczywiście w przypadku problemów logopedycznych nacisk będzie kładziony na konkretne sylaby i głoski – z pewnością zostaniemy poinstruowani przez specjalistę.

Ćwiczenia w domu – zalety:
Nikt nie zna swojego dziecka tak dobrze, jak rodzic. Opiekun doskonale wie, kiedy dziecko jest w nastroju do zabawy i współpracy, a kiedy ćwiczenia nie mają większego sensu. Zadania wykonywane z rodzicem to miło spędzony czas, kiedy dziecko otrzymuje od mamy lub taty sto procent uwagi, a dodatkowo świetnie się bawi. Ćwiczmy regularnie w domu, w samochodzie, na spacerze lub w innym miejscu, kiedy tylko mamy ochotę.

opracowała:Joanna Machil-Guban