Dzisiaj wyjątkowo zamiast przedstawienia konkretnej zabawy, chciałam zaproponować Wam strony i blogi na, których znajdziecie ćwiczenia oraz materiały do wykonania pomocy przydatnych w terapii logopedycznej.


Blogi i strony, z których można pobrać dużo gotowych plików z pomocami logopedycznymi:

Logopedia Praktyczna –na stronie znajdziecie bardzo różnorodne elementy do ćwiczeń oddechowych, do różnicowania słuchowego głosek oraz do chowania obrazków.

Blog Mimowa – mnóstwo interesujących pomocy logopedycznych do wydrukowania z charakterystycznymi rysunkami. Gry po wydrukowaniu, wycięciu (często) i zalaminowaniu (opcjonalnie) są gotowe do użycia – zawierają materiał obrazkowy dla konkretnych głosek, co jest bardzo cenne.

Printoteka - nowy serwis autorki MiMowy. Mnóstwo bardzo oryginalnych i atrakcyjnych materiałów logopedycznych gotowych do wydrukowania dla różnych głosek, do ćwiczeń rozwijających język oraz do innych przedmiotów szkolnych.


Logotorpeda - dość nowy, ale bardzo prężnie rozwijający się blog. Dużo pomysłowych pomocy do ćwiczeń logopedycznych z obrazkami, gotowych do wydrukowania.
Logopeda Rybka - sporo ręcznie rysowanych materiałów do terapii logopedycznej do pobrania (w większości za darmo).

Brzęczychrząszcz – blog pasjonatki logopedii. Świetne filmiki z nauczania czytania sylabami w sposób twórczy. Dużo ciekawych, abstrakcyjnych wierszyków do utrwalania głosek. Ciekawe, proste, ale oryginalne pomysły zabaw.

Smykoterapia – dużo doskonałych logopedycznych i ogólnorozwojowych (w tym plastycznych i sensorycznych) zabaw dla mniejszych dzieci. Dużo pomocy szczególnie dla głosek [k] i [s] - elementy do utrwalania w sylabach, memory i wiele innych.

Logo-educata - blog logopedyczny z ciekawymi zabawami do wydrukowania.

Kreatywne Wrota - autorka tego bloga jest grafikiem komputerowym i sama przygotowuje piękne pomoce dla swojego dziecka, dzieląc się nimi również ze swoimi czytelnikami.

LogoŚwiat - blog poświęcony pomysłom na logopedyczną zabawę z dziećmi. Pomoce są gotowe do wydrukowania; często zawierają charakterystyczne, urocze obrazki rysowane przy pomocy komputerowej myszy.


Raaany Julek! – cały ogrom materiałów, mnóstwo pomysłów do pracy nie tylko nad mową, ale także nad postrzeganiem, pamięcią, twórczością artystyczną i wieloma innymi aspektami rozwoju dziecka, które są ważne dla rozwoju mowy i nie tylko. Pomoce do drukowania i do samodzielnego przygotowania.

logozabawy.pl -zabawowy blog logopedyczny – sporo materiałów do pobrania i pomysłów na ćwiczenia, głównie do utrwalania głosek.

domolodo.pl- dużo ćwiczeń logopedycznych, strona posiada praktyczne ćwiczenia oraz materiały, które można samodzielnie wykonać.

Opracowała:Joanna Machil-Guban