Światowy Dzień Składanki i Łamigłówki oraz Puzzli przypada 29 stycznia. Święto jest obchodzone od około połowy lat 90- tych XX wieku. Celem tego dnia jest podkreślenie roli, jaką wszelkie łamigłówki pełnią w nauce i rozwoju każdego człowieka oraz zachęcenie do jak najczęstszego sięgania po przeróżne zadania i zagadki logiczne.

 

My również chcieliśmy namówić Was do tego, żeby spędzić trochę czasu rodzinnie na rozwiązywaniu łamigłówek. Wybór jest spory – mogą to być na przykład dostosowane do wieku dziecka: rebusy, krzyżówki, szarady, łamigłówki słowne, sudoku, układanki, origami czy puzzle.Ten wspólnie spędzony czas nie tylko wpłynie na rozwój kreatywności najmłodszych, ale także zbuduje między rodzicami i dziećmi bezcenną bliskość.
W podróży, w poczekalni, w przerwie między lekcjami czy jako rozgrzewka przed trudnym zadaniem umysłowym — łamigłówki, składanki, układanki, puzzle to zawsze dobry pomysł na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Układanki i rebusy to również nauka przez zabawę i rozrywkę, podczas której wyrabiamy w sobie takie cechy jak spostrzegawczość, cierpliwość czy umiejętność logicznego myślenia. Do takich zabaw można zaprosić już nawet zupełnie małe dzieci.

Jeśli chodzi o puzzle, to jest to jedna z ulubionych form spędzania czasu wolnego wielu osób w różnym wieku – zarówno dzieci, jak i dorosłych, a nawet seniorów. Warto je układać, ponieważ świetnie ćwiczą pamięć. Aby ułożyć puzzle, trzeba najpierw dokładnie przeanalizować obrazek. A później odnieść każdy element układanki do tej całości. To doskonałe ćwiczenie na koncentrację. W ten sposób ćwiczymy myślenie i pamięć wzrokową. W przypadku dzieci warto obserwować, czy dobierają elementy mechanicznie, wciskając je na próbę, czy też potrafią analizować całość.

Pragniemy zachęcić Was, abyście poszukali w domu, na pewno znajdą się gdzieś puzzle, które były prezentem gwiazdkowym czy urodzinowym, do którego nie zdążyliście jeszcze usiąść. Teraz jest do tego okazja. Dla tych, którzy nie mają jeszcze dość nauczania i pracy zdalnej polecamy również ciekawe strony z wersjami on line. Miłej zabawy.

https://puzzlefactory.pl/pl

http://www.puzzledladziecionline.pl/

 

 

Informacje do artykułu pochodzą z www.edukacyjna.pl